Skip to main content

Alltech’ten diyabet tedavisinde heyecan verici yeni bir keşif!

Alltech Life Sciences diyabet tedavisinde yeni bir keşfi duyurdu

Uluslararası Diyabet Federasyonu'na (IDF) göre dünya çapında diyabetle yaşayan yaklaşık 450 milyon insan var ve 2045'e kadar % 53'lük ciddi oranda bir artış beklenmekte.

Alltech Life Sciences’taki araştırmacılar bu kronik hastalıktan etkilenenlere umut olacak bir keşfe imza atarak mevcut insülin tedavilerine olası bir alternatif geliştirdi. NPC43 olarak adlandırılan bileşik, oral olarak veya enjeksiyonla uygulandığında etki gösteriyor.

12 yıllık bilimsel araştırmanın sonuçları yakın zamanda Cellular and Molecular Life Sciences dergisinde yayınlandı. Bu makale hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet için yeni tedavinin gelişimini detaylandırıyor. NPC43, uykuda olan insülin reseptörlerini yeniden aktive ederek çalıştırıyor ve böylece kan glikozunun hücrelere girmesine izin veriyor. Ayrıca, kan dolaşımında yüksek miktarda glikoz olmasını tetikleyen insülin direnci ile ilişkili bir durum olan diyabetik karaciğerde, glikoz üretimini engelliyor.

“İnsülini bir anahtar ve reseptörlerini de glikozu hücre içine alan bir kilit gibi düşünün” diyor Alltech bilimadamı Dr. Ronan Power. “Tip 1 diyabeti olan hastalar anahtarları üretemezken, Tip 2 diyabetliler üretebilmekteler ancak her ikisinde de glikoz kapıları kapalı kalmaktadır. Biz, kilidi kırılmış olsa bile kapıyı açmanın bir yolunu bulduk.”

Enjeksiyonların ağrı ve stresine dayanmak bir yana, diyabetli yaşayanlar genellikle uygun fiyatlı tedaviye sınırlı bir erişime sahipler. İnsülin fiyatları son 10 yılda üç kattan fazla arttı ve çoğu sigortasız hasta için ulaşılamaz hale geldi.

Alltech Life Sciences’ın kıdemli bilimadamı Dr. Zi-Jian Lan, bileşiğin devrim niteliği taşıdığını belirtiyor. ”Oral olarak alınan ve etki gösteren bu bileşik, enjeksiyonların, kalemlerin ve pompaların ortadan kaldırılması anlamına gelebilir ve insüline karşı uygun fiyatlı bir alternatif sağlayabilir.”

NPC43, diyabetin ötesinde, insülin direnci ile ilişkili herhangi bir sendrom veya hastalığa da etki edebilir. Polikistik ovaryum sendromu(PCOS), kardiyovasküler hastalıklar, obezite ve yağlı karaciğer sendromu gibi sağlık sorunlarına bir çözüm olabilir.

Araştırma kültür ortamındaki insan hücrelerinde ve ağır Tip 2 diyabetli hayvan modellerinde gerçekleştirildi. Bu teknolojiyi kapsayan uluslararası bir patent başvurusunda bulunan (PCT/US18/30371) Alltech için, NPC43'ün geliştirilmesinde bir sonraki dönüm noktası klinik deneyler olacak...