Skip to main content

Evcil hayvanlar için prebiyotikler, probiyotikler ve postbiyotikler arasındaki fark nedir?

Postbiyotiklerin yeniliği, evcil hayvan bağırsak mikrobiyomunu desteklemek için kutsal içerik üçlüsünü tamamlar.

Ve karışıma üçüncü bir bağırsak sağlığı moderatörü eklemek kafa karıştırıcı görünse de evcil hayvan sahipleri hayvanlarının bağışıklık sistemlerini her zamankinden daha fazla güçlendirmekle daha çok ilgileniyor ve evcil hayvan gastrointestinal (GI) sağlığını iyileştirmek için yeni teknolojileri garanti ediyor.

Postbiyotikler alanında araştırmalar arttıkça, bağırsak sağlığı ailesinin en yeni üyesinin burada kalacağını ve mikrobiyomun kutsal üçlüsünü tamamladığını söyleyebiliriz.

Postbiyotikler nelerdir?

Postbiyotikler, bağırsak fermantasyonunun fonksiyonel, metabolik yan ürünleridir. Başka bir deyişle, probiyotikler (yani, bağırsaklarınızdaki iyi bakteriler) prebiyotikleri (yani bakteri gıdaları) sindirir ve kullanır ve bu etkileşimin sonucu, postbiyotiklerin bağırsak ortamına salınmasıdır.

İsim her şeyi söylüyor: Postbiyotikler, bağırsak mikrop etkileşimlerinden sonra veya sonrasında üretilen “biyotikler”- yani canlı organizmalardır.

Postbiyotikler aşağıdaki gibi bileşikleri içerir:

• Kısa zincirli yağ asitleri

• Enzimler

• Vitaminler

• Mikrobiyal hücre fraksiyonları

• Organik asitler

Bu bileşikler, çoğu henüz keşfedilmemiş olan sağlığı geliştirici şekillerde hareket eder.

Evcil hayvan sindirim sisteminde en dikkate değer postbiyotikler arasında asetat, propiyonat ve bütirat bulunur. Bu üç madde, probiyotik bakterilerin yanı sıra bağırsak astarını oluşturan epitel hücreleri için önemli enerji kaynakları olan kısa zincirli yağ asitleri olarak sınıflandırılır.

Kısa zincirli yağ asitleri, gastrointestinal sistemdeki hareketliliği optimize etmek ve herhangi bir akut veya kronik sindirim durumunun önlenmesi için önemli olan iltihabı azaltmak amacıyla çalıştıkları için önemlidir.

Evcil hayvan bağırsak mikrobiyomu

Araştırmalar, bağırsak mikrobiyomunun - hem insanlarda hem de evcil hayvanlarda - ilk başta düşündüğümüzden daha karmaşık olduğunu bulmaya devam ediyor.

Gastrointestinal sistem vücuttaki hemen hemen her fonksiyon ve sistemde rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda bireyler arasında da farklılık gösterir. Mikrobiyom dinamiktir ve aşağıdakilerden dolayı önemli ölçüde değişebilir:

• Rasyon

• Stres seviyesi

•Yaş

• İlaç kullanım geçmişi

Bağırsak mikrobiyomu neredeyse vücut içine ait bir parmak izi gibidir, bu da sindirim takviyelerinin her hayvanı biraz farklı şekillerde etkileyeceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, araştırmalar, köpeklerin ve kedilerin bağırsak mikrobiyomlarının bileşim ve kompozisyon açısından çok benzer olduğunu bulmuştur- tabii ki hayvan hasta değilse (Wernimont ve diğerleri, 2020).

Kronik enteropati ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi sindirim bozuklukları olan köpeklerde ve kedilerde, bağırsak mikrobiyomunun yapısının, hem bakteri çeşitliliği hem de zenginliği açısından sağlıklı evcil hayvanların mikrobiyomlarından önemli ölçüde farklı olduğu gösterilmiştir (Minamoto ve ark., 2019). ; Garraway ve diğerleri, 2018).

Önleyici nedenlerle, probiyotiklerin evcil hayvan gıda içerik listelerine giderek daha fazla dahil edilmesi ve bağırsaktaki bakteri popülasyonlarının değiştirilmesine yardımcı olduğu, GI yolunu çok fazla patojenik bakteriden bol miktarda iyi bağırsak bakterisine kaydırdığı gösterilmiştir.

Probiyotikler faydalı olsa da probiyotikler canlı organizmalar olduğu için kullanımları tartışmalı olabilir. Bu, teknik bir bakış açısından, ısı, gıda işleme ve depolama sınırlamalarının hepsinin probiyotiklerin yaşayabilirliği ve stabilitesi için önemli zorluklar oluşturduğu anlamına gelir.

Prebiyotikler, belirli bakterilerin büyümesini uyaran ve sonuç olarak bağırsak sağlığını destekleyen seçici bileşenlerdir. Kapsamları geniştir, ancak buradaki anahtar, prebiyotiklerin canlı olmamasıdır, bu nedenle etkinlik açısından daha az endişe vericidirler.

Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, probiyotikler ve prebiyotikler, hastalıkları önlemek için bağırsak mikrobiyomunun bileşimini değiştirmeye odaklanırken, postbiyotikler genel olarak iyi bir bağırsak sağlığı için mikrobiyomun işlevini değiştirmek için kullanılır.

Köpek ve kedi mamalarında neden postbiyotikler kullanılır?

Araştırmalar devam ederken, şimdiye kadar bildiğimiz şey, postbiyotiklerin GI yolu içindeki sinyal yollarını olumlu yönde etkilediğidir. Metabolitler olarak, bağışıklık sistemini tetiklemek ve tüm vücut anti-inflamatuar yanıtlarını teşvik etmek için bağırsaktaki bakteriler, bağırsakların kendisi ve diğer vücut sistemleri ile etkileşime girerler.

Postbiyotiklerin çalıştığı kesin mekanizmalar henüz tam olarak ortaya çıkarılmamış olsa da geniş yelpazedeki immünomodülatör etkileri hakkında şu anda bilinenler, onları evcil hayvan gıdalarına dahil etmek için iyi bir nedendir (Wegh ve diğerleri, 2019).

Özetle

Postbiyotikler, doğrudan GI kanalına fayda sağlayan ısıya dayanıklı metabolitlerdir.

Bütün güzel şeyler üçer üçer gelir! Herhangi bir köpeğin veya kedinin bağışıklık sistemini ve genel sağlığını korumak, araştırma destekli probiyotikler, prebiyotikler ve postbiyotiklerin kombinasyonu ile basittir.

Loading...