Dairy Market Success Story : From Dairy Farm To Prominent Turkish Brand

Jul 01
Dairy Market Success Story : From Dairy Farm To Prominent Turkish Brand

The Soktaş Group, one of Turkey’s largest textile firms, launched its own brand, for milk and cheese products, Moova in October, 2011.

The company‘s animal & agricultural production division has been operating since 2005 at Efeler Farm, the country’s largest milk producing facility. Efeler Farm has gone through a very productive three-year period, supplying Turkey’s best-quality milk to its largest producers.

Then, in 2008, Soktas Group established their own milk processing facility in Söke.

The group aims to reach consumers through “premium” milk and cheese products such as Moova. On Efeler Farm top-quality unprocessed milk is produced with the highest percentage of fat in Turkey and even in Europe. Furthermore, the level of bacteria present in raw milk produced at Efeler Farm is much lower than required by European Union Standards. It is the first disease free farm which has an ISO 22000 Food Security Management Certificate.

Moova has developed several milk products which they intend to market globally. Forty different Moova branded products will soon be found on market shelves, including: full-fat, semi-skimmed, skimmed milk, white cheese, kashkaval cheese, light kashkaval cheese, classic white cheese, civil cheese, string cheese, goat cheese, edam, and gouda.

Moova - Ad


Dili Türkçe

Türkiye’nin en büyük tekstil firmalarından olan Söktaş Grubu Ekim, 2011’de Moova markası adı altında kendi süt ve peynir ürünlerini piyasaya sürdü.

Firmanın hayvansal & bitkisel üretim bölümü, 2005 yılından bu yana ülkenin en büyük süt üretim tesisi olan Efeler Çiftliği’nde faaliyet göstermektedir. Efeler Çiftliği, büyük üreticilere Türkiye’nin en iyi kaliteli sütünü tedarik ederek üç yıl boyunca çok üretken bir dönem geçirmiştir.

2008 yılında, Söktaş Grubu, Söke’de kendi süt işleme tesisini kurmuştur.

Grup, tüketicilere Moova olarak “premiyum” süt ve peynir ürünleri sunarak ulaşmayı hedeflemektedir.

Efeler Çiftliği’nde, Türkiye hatta Avrupa için bile en yüksek süt yağı yüzdesine ve kaliteye sahip işlenmemiş süt üretilmektedir.

Efeler Çiftliği’ndeki ham sütte bulunan bakteri oranının, Avrupa Birliği Standartları’nda belirtilen düzeyin daha da altında olduğu ve ayrıca üretilen çeşitli süt ürünlerinin dünya pazarlarına sunulması hedeflendiği belirtilmektedir.

Tam yağlı, yarım yağlı, yağlı süt, beyaz peynir, kaşkaval peyniri, diyet kaşkaval peyniri, klasik beyaz peynir, civil peyniri, dil peyniri, keçi peyniri, edam, gouda gibi kırk farklı Moova markalı ürün hızla raflarda yerini almaktadır.

Söktaş Grubu, gıda sektörüne girmek için 8 yıl önce hazırlıklara başlamıştır ve Efeler Çiftliği’ne yatırım yapmıştır. Efeler Çiftliği, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetimi Yönetim Belgesi’ne sahip ilk hastalıktan arındırılmış çiftliktir.

Kurdukları ekosistemin süt endüstrisine önemli bir değer katacağına ve yeni bir anlayış getireceğine inanmaktadırlar. Çevresindeki çiftçileri ekosisteminin içine alması; anlaşmalı çiftçilerine yem ve süt alım garantisi vermesi, gerektiğinde veteriner temin etmesi; böylelikle örnek alınacak bir kırsal gelişim modelini hayata geçirerek büyüyen bir ekosistem oluşturması da, Efeler Çiftliği’nin ve Moova markasının farklı yatırım anlayışını ve yarattığı değerleri ortaya koyuyor.

Moova - ReklamAll Categories